0_Македонија.ПорталОпштество

Здружение ЕСЕ: Да се зголемат средствата за програмите за скрининг на рак на грлото на матката и на дојката

Иако постојат програми за скрининг (рано откривање) на ракот на грлото на матката и ракот на дојката, податоците од нивното спроведување покажуваат дека реално во државава нема сеопфатен и организиран скрининг за овие малигни заболувања. Со средствата кои Министерството за здравство ги одвојува за програмата за скрининг на рак на грло на матка се предвидува опфат само на околу 30 отсто од жените на возраст од 24 до 60 години, а во 2019 година намален е буџетот на оваа програма за 2,8 милиони денари, соопшти Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените - ЕСЕ.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close