БалканБалкан.Портал

Заврши првата етапа од испораката на С-400 на Турција

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека заврши првата етапа од доставувањето на рускиот ракетен комплекс С-400, објавија турски медиуми

Анкара, 25 јули 2019 (МИА) – Министерството за одбрана на Турција соопшти дека заврши првата етапа од доставувањето на рускиот ракетен комплекс С-400, објавија турски медиуми.

– Заврши испораката на првиот дел од компонентите за С-400 во авиобазата Муртед до Анкара, се наведува во соопштението на турското Министерство за одбрана.

Испораката на С-400 почна на 12 јули при што биле извршени 30 товарни летови.

Турските медиуми објавија дека С-400 ќе биде во оперативна способност од почетокот на идната година. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close