0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Заврши договорот на Алегри со Јувентус

Алегри избра да се одмори во овој период и да ја добие својата годишна плата од 7 милиони евра. Сега тој лесно може да преговара за нова работа. Ако некој клуб сакаше да го привлече досега, тие мораа да преговараат за оштета со Јуве. Тренерот го предводеше Јувентус до пет титули во Италија и две финалиња во ЛШ.

Торино, 30 јуни 2020 (МИА) – Договорот на Масимилијано Алегри со Јувентус истекува денес и тој може да преземе друг клуб од утре. Тренерот ги напушти „бјанконерите“ минатото лето, но неговиот договор со италијанскиот шампион траеше уште 12 месеци.

Алегри избра да се одмори во овој период и да ја добие својата годишна плата од 7 милиони евра. Сега тој лесно може да преговара за нова работа. Ако некој клуб сакаше да го привлече досега, тие мораа да преговараат за оштета со Јуве. Тренерот го предводеше Јувентус до пет титули во Италија и две финалиња во ЛШ.

Интересот за стручњакот е голем, но тој покажа дека ќе ја чека вистинската понуда. Еден од најчесто поврзаните тимови за неговата иднина е Пари Сен Жермен. Друг клуб е Манчестер Јунајтед, но по неодамнешните резултати на тимот, Оле Гунар Солскјер најверојатно ќе добие доверба од управата на „црвените ѓаволи“ барем некое време.

Таг
Back to top button
Close
Close