Svet.SlajderСветСвет.Портал

Зариф: Предлозите на Трамп за Блискиот Исток се кошмар за мирот и регионот

Предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп за мировен план за надминување на израелско-палестинскиот конфликт е „кошмар за мирот и регионот", напиша на Твитер шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф, пренесе Тасс.

Техеран, 29 јануари 2020 (МИА) – Предлогот на американскиот претседател Доналд Трамп за мировен план за надминување на израелско-палестинскиот конфликт е „кошмар за мирот и регионот”, напиша на Твитер шефот на иранската дипломатија Џавад Зариф, пренесе Тасс.

Зариф изрази надеж дека американската иницијатива ќе прозвучи како сигнал за аларм за сите муслимани и ќе ги натера да се обединат.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Абас Мусави изјави дека Иран е подготвен да се спротивстави на планот на Трамп, што го нарече „заговор”, што и се заканува на целата муслиманска заедница.

-Од иранска гледна точка проблемот со Палестина е најважниот за исламскиот свет, рече Мусави.

Против планот на Трамп се изјасни и либански Хезболах, групата која е поддржана од Иран, пренесоа британските медиуми. Таа соопшти дека предлогот на американскиот претседател ги нарушава правата на Палестинците, односно им го одзема правото да се вратат на својата земја и обвини некои арапски држави дека се соучесници во овој „срамен договор“, што му штети на регионот. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close