БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Запленети над четири тони канабис на атинското пристаниште Пиреас

Во товарен брод што од Либан пристигнал на пристаништето Пиерас во Атина, пријавил дека пренесува индустриски машини за правење колачи (cupcakes), биле откриени четири тони и 387 грама преработен канабис, наменети за Словачка, што требало по железнички пат преку Северна Македонија, Србија и Унгарија да стигне до Братислава, а процените се дека дрогата е во вредност од околу 33 милиони евра, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close