0_Спорт.ПорталФудбал

Заниоло ги оперира лигаментите, се очекува да паузира 5-6 месеци

Фудбалерот од средниот ред на Рома, Николо Заниоло успешно е опериран по кинењето на вкрстените лигаменти во десното коленото. Операцијата ја изврши д-р Маријани во клиниката „Вила Стјуарт“, специјализирана за повреди на лигаментите на спортистите.

Рим, 14 јануари 2020 (МИА) – Фудбалерот од средниот ред на Рома, Николо Заниоло успешно е опериран по кинењето на вкрстените лигаменти во десното коленото. Операцијата ја изврши д-р Маријани во клиниката „Вила Стјуарт“, специјализирана за повреди на лигаментите на спортистите.

Игор Заниоло, таткото на фудбалерот, зборуваше за времето на закрепнување.

– Обично рехабилитацијата трае пет до шест месеци, но ќе видиме. Сега тој треба да се фокусира да застане на нозе, а потоа ќе видиме колку е важно да не се брзаат работите.

Николо Заниоло се повреди минатиот викенд на дербито со Јувентус. зс/

 

Таг
Back to top button
Close
Close