0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderЕкономијаИнтервјуМИА ИстражуваПолитика

Закоњшек за МИА: Иднината на македонскиот транспорт е во железницата

Европската унија одлучи 2021 да биде европска година на железницата  со што во регионот се создаде можност за влијание на ставањето фокус на инвестициите во железницата.  Во интервју со директорот на  Транспортната заедница на ЈИЕ Матеј Закоњшек разговаравме што значи тоа за Северна Македонија и можностите за поврзување со главните градови во регионот, кои проекти на ЕК се во Економскиот инвестициски план за Западен Балкан, проширувањето на Зелените коридори кон земјите-членки на ЕУ, за безбедната инфраструктура и првиот Самит посветен на железницата...

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close