0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталKultura.SlajderКултураКултура.ПорталОпштествоПолитика

Заев за Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите: Родната куќа на Конески во Небрегово е прогласена за спомен-дом, како значаен споменик на културата

Богатото и комплексно минато на нашата земја и на цивилизациите испреплетени на нејзините простори ни оставија споменици на разновидноста и на иднината, кои сме должни да ги чуваме и да ги афирмираме како наш придонес во светската културна и споменична ризница, напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по повод 18 април, Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите, кој оваа година се одбележува под мотото „Комплексно минато: разновидна иднина“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close