0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваОпштествоПолитика

Заев: Секој разговор за иднината на Европа без автентичното место на Западен Балкан е бесмислено

Западен Балкан е преморен од историски недоразбирања и затоа ние, како современи политичари, треба да гледаме напред и да бидеме насочени кон решенија. Кога станува збор за Северна Македонија, ние со Грција покажавме дека е возможно, и од процес на недоразбирање да излеземе како посилни пријатели. Верувам дека тоа е возможно и со Бугарија и затоа бараме и создаваме истомисленици за оваа наша цел и ова наше уверување. Ја враќаме довербата меѓу двете држави, македонско-бугарскиот пријателски дијалог е повторно на сила, изјави премиерот Зоран Заев кој денеска учествуваше на Самитот за Западен Балкан во Виена.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close