0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - Sllajder0_Web_Përzgjedhja e redaktoritMakedonija.SlajderPolitikëVideo deklaratë

Zaev pret zgjidhje me Qeverinë e përkohshme bullgare dhe thotë jo me çdo çmim në BE

Me çmiimin e identitetit maqedonas dhe gjuhës maqedonase, nuk kemi nevojë për Bashkimin Evropian, sepse do të jemi pluhur i humbur nga era dhe kush do të hyjë në BE? Ne e kemi thënë atë deri më tani. Kështu, kemi arritur marrëveshje të mëdha, duke mbrojtur identitetin tonë kombëtar - gjuhën maqedonase dhe identitetin maqedonas. Për shkak se është e drejtë për vetëvendosje, është ndjenjë dhe nuk ka marrëveshje që bie dakord se si ndihemi dhe me çfarë gjuhe flasim. Dhe kjo është vlerë evropiane, tha kryeministri Zoran Zaev lidhur me mosmarrëveshjen me Bullgarinë dhe perspektivën evropiane të vendit.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close