0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитикаПолитички партии

Заев од 25. Конгрес на СДСМ: Имаме признат македонски национален идентитет од целиот свет, македонскиот јазик е впишан во нашата лична карта во ОН

По решавањето на спорот со Грција меѓу двете држави, во Договорот со Бугарија, после темелниот демократски  реформски пресврт во земјата, се отворија вратите на евроатлантската перспектива. Денес сме 30 членка на НАТО, остваривме една од двете најголеми стратешки цели во државата и сме еднакви и рамноправи со останатите 29 земји членки на најсилниот воено-безбедносен сојуз, истакна денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев на 25. Конфрес на партијата кој е и прв дигитален конгрес во земјава.

Back to top button
Close
Close