0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталПолитика

Заев: Нашиот пат кон ЕУ нема алтернатива, очекуваме многу скоро да ги направиме првите следни чекори

Во разговорите со европските челници изразивме надеж дека подготвеноста на Северна Македонија ќе се формализира и со усвојување на рамката за преговори на почетокот на идниот месец, по што ќе следува и Првата меѓувладина конференција до крајот на годината, изјави денеска премиерот Зоран Заев по онлајн состаноците со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, потпретседателот на ЕК Жозеф Борел, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј и претседателот на ЕП Дејвид Сасоли.

Back to top button
Close
Close