0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, не се разговара за отстапки, туку за решенија меѓу двете страни

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, и оти не се работи за отстапки, туку за решенија меѓу двете страни. Во меѓувреме и од бугарска страна омекнување на позициите - бугарскиот премиер Бојко Борисов рече дека Бугарија отсекогаш била подготвена за дијалог и разбирање за решавање на билатералните прашања со Република Северна Македонија, но тоа мора да биде посакувано и спроведено од двете страни. САД ја повторија позицијата дека Бугарија и Северна Македонија да продолжат да ги решаваат билатералните спорови надвор и одвоено од процесот на евроинтеграциите и оти влезот на земјава во ЕУ го гледаат како заеднички интерес.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close