0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Заев и Жбогар со очекувања за напредок на земјата на евроинтегративен и економски план

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар кој го завршува својот мандат во земјава. Владината прес-служба информира дека на средбата се изразени очекувања дека Северна Македонија успешно ќе ги почне преговорите со ЕУ и оценето е дека по изборот на новата Влада видлива е нова енергија за ефективна работа.

Скопје, 11 септември 2020 (МИА) – Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со
евроамбасадорот Самуел Жбогар кој го завршува својот мандат во земјава.
Владината прес-служба информира дека на средбата се изразени очекувања дека Северна Македонија успешно ќе ги почне преговорите со ЕУ и оценето е дека по изборот на новата Влада видлива е нова енергија за ефективна работа.
– Владата е формирана на стабилни основи и очекувам во еден полн мандат, низ заедничко работење внатре во владината коалиција и со одговорно однесување на сите политички субјекти, да покажеме резултати во квалитетот на живот на граѓаните, кон подобрување на животниот стандард и функционална правда, рекол премиерот Заев.
Соговорниците оцениле дека граѓаните ги почитуваат храбрите и искрени одлуки на политичарите кои отвораат перспективи и дека во следниот период, по затворањето на предизвиците што го блокираа развојот на државава, се отвора простор за засилен економски развој.
На средбата, премиерот Заев изразил и благодарност до евроамбасадорот за неговиот придонес во сите важни политички процеси во земјава. бак/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close