0_Maqedoni.Portal0_Web_AktualeKulturëKulturë.PortalShoqëri

Zaev: Gjuha maqedonase me veçantinë e saj është njohur në tërë botën

Kjo qeveri është sinqerisht dhe fuqimisht e përkushtuar në edukimin dhe promovimin e gjuhës maqedonase, sepse gjuha jonë është identiteti ynë kombëtar dhe kulturor, shkroi kryeministri Zoran Zaev në Fejsbuk me rastin e 5 majit – Ditës së gjuha maqedonase, të cilën Qeveria para dy viteve e shpalli për festë në nder të 5 majit të vitit 1945 kur u soll vendimi I presidiumit të KAÇKM-së për miratimin e alfabetit të gjuhës maqedonase.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close