0_Македонија.ПорталПолитика

Заев: Целосно ќе се дигитализираат 34 судови и 187 судници

Новина е дигитализацијата во судството која треба дополнително да ја зголеми транспарентноста, ефикасноста и ефективноста на правосудството. Министерството за правда ги прави последните подготовки пред почетокот на опремувањето на судовите и судниците во земјата со информатичка опрема со која целосно ќе се дигитализира нивната работа. Според планот, во наредните месеци ќе се изврши целосна дигитализација. Целосно ќе се дигитализираат 34 судови и 187 судници, истакна денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close