0_Македонија.ПорталПолитика

Заев: Јавен обвинител на предлог на опозицијата пропадна затоа што ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа Законот за јавно овинителство

Јас дадов предлог опозицијата да предложи свој канидат за јавен обвинител низ постапката опишана во закон и Парламентот да го избере, само за да го поддржат Законот за јавно обинителство, но тоа не се случи. Сега веќе тоа не важи, затоа што Законот е веќе донесен тој беше важен за евроинтегративниот процес. ВМРО-ДПМНЕ не се согласи на тој предлог кој беше даден низ разговорите кои беа гарантирани и од страна на ЕУ,  порача вечерва премиерот Зоран Заев во интервју на Канал 5. 

Back to top button
Close
Close