0_Maqedoni.Portal0_Web_AktualeMakedonija.SlajderPolitikë

Zaev: As kjo as ndonjë qeveri tjetër nuk ka të drejtë të negociojë për gjuhën maqedonase dhe identitetin maqedonas

“Ne nuk kemi nevojë për Bashkimin Evropian nëse dikush dëshiron të negociojë për gjuhën maqedonase dhe identitetin maqedonas. Sepse do të jemi pa identitet. Nuk ka kush të hyjë në BE, sepse shumica e njerëzve në vend janë maqedonas. As kjo dhe as ndonjë qeveri tjetër nuk ka të drejtë të diskutojë për gjuhën maqedonase dhe identitetin maqedonas”, tha kryeministri Zoran Zaev, duke iu përgjigjur pyetjes së deputetes Rashela Mizrahi nga VMRO-DPMNE, pse nuk ka fillim të negociatave me BE-në, kur ai konfirmoi që Marrëveshja e Prespës na garanton anëtarësimin dhe i kërkoi Kryeministrit të lexonte propozimin me të cilin ai u nis për në Sofje.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close