0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderPolitikë

Zaev: Alfabeti dhe gjuha baza të fuqishme të identitetit kombëtar, të kemi komunikim, mirëkuptim, tolerancë dhe bashkim

Alfabeti dhe gjuha si bazat më të fuqishme të identitetit kombëtar përmes së cilave ruhet dhe afirmohet trashëgimia shpirtërore paraqesin, edhe potencial për zhvillimin e një shoqërie e cila nuk mund të funksionojë vetë dhe e izoluar. Në këtë drejtim përgjegjësia jonë shoqërore nuk është vetëm t'i respektojmë dhe kultivojmë diversitetet, gjuhësore, kulturore dhe fetare të çdo bashkësie por ta shfrytëzojmë këtë potencial që të vendoset komunikim, mirëkuptim, tolerancë dhe bashkim, porositi sonte kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, në Akademinë solemne që u mbajt për nder të shënimit të 111 vjetorit të Kongresit të Manastirit.

Back to top button
Close
Close