0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Заев: Акцијата за чистење да биде поттик да ја подигнеме нашата еко свест

Денешната акција за чистење во која учество ќе земат вработените од државните институции, нека ни биде поттик за да ја подигнеме нашата еко свест и заеднички да ја чуваме животната средина, порача премиерот Зоран Заев на својата официјална Фејсбук страна. 

Скопје, 14 декември 2019 (МИА) – Денешната акција за чистење во која учество ќе земат вработените од државните институции, нека ни биде поттик за да ја подигнеме нашата еко свест и заеднички да ја чуваме животната средина, порача премиерот Зоран Заев на својата официјална Фејсбук страна.

Во објавата, премиерот посочува дека ќе се чисти на 20 локации во Скопје и на многу други локации низ државата и оти во акцијата ќе бидат вклучени околу 40.000 луѓе.

– Чистата животна средина е важна за секој од нас, ако сме заедно и ангажирани, можеме да ја зачуваме, напиша Заев.

Во акцијата ќе бидат вклученит вработените од јавниот сектор и на тој начин ќе се одработи неработниот ден од годинава, 2 јануари.

На секоја локација ќе има обезбедено екипи од градските јавни претпријатија, соодветни стручни служби и алат за да помагаат на луѓето кои ќе чистат.

Акцијата се организира во соработка со граѓанското здружение „Не биди ѓубре“. бак/см/

Back to top button
Close
Close