0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталMakedonija.SlajderОпштествоТема

Заедно да се заложиме за рационално користење на водата

Слатката вода е драгоцен, но ограничен ресурс, неопходен и незаменлив не само за одржување на животот, туку и од аспект на обезбедување на социјална добросостојба, економски просперитет и здравје на екосистемот. Ако се земат предвид и податоците од анализите направени во националните планови за климатски промени и предвидувањата дека се повеќе ќе се зголемуваат сушните периоди, водата станува се поскапоцен ресурс, за чие зачувување и паметно/одржливо користење ќе мора сите заедно да се заложиме.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close