0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталKultura.SlajderMakedonija.SlajderКултураКултура.ПорталОпштествоРепортажа

„Зад стоговите сено“ – филм кој ја потврдува грчко-македонската културна соработка

Изнаоѓање на една заедничка нишка и зближување на народи кои живеат на различни територии, како и продлабочување на соработката е идејата на најновиот филм „Зад сноповите сено“, кој е во грчко-германско-македонско копродукција. Најголемиот дел од овој филм се снимаше во јануари во Грција, а деновиве се снимаше и на локациите во Дојран и Гевгелија. Филмот преку неверојатна приказна го отсликува секојдневието и животното искуство на двата народа од двете страни на границата, во 2015 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close