0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталМакедонија.СлајдерПолитика

За власта не постои т.н. нон-пејпер, официјален предлог е оној на претседателството со ЕУ, за САД прашањето меѓу Скопје и Софија мора веднаш да се реши

Од Софија не е пристигнат никаков документ, бидејќи со месеци наназад не се водат никакви преговори за надминување на прашањето со Бугарија, соопшти вчера Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во врска со т.н. нон-пејпер за решавање на спорот меѓу двете земји, што вчера циркулираше во одредени медиуми. За Владата на Северна Македонија, пак, официјален е предлогот претставен за време на претседателството на Португалија со Европската Унија.

Back to top button
Close
Close