0_Македонија.ПорталДописници МКДОпштествоОпштински вести

За шест часа 70 казни за брзо возење во тетовскиот регион

Полициска контрола на сообраќајот на тетовското подрачје, за шест часа изрекла 70 мерки за пречекорување на максимално дозволената брзина надвор од населено место. Спроведена е акциска контрола за брзина од 11 до 17 часот.

Тетово, 22 февруари 2021 (МИА) – Полициска контрола на сообраќајот на тетовското подрачје, за шест часа изрекла 70 мерки за пречекорување на максимално дозволената брзина надвор од населено место. Спроведена е акциска контрола за брзина од 11 до 17 часот.

Како што информираат од СВР Тетово, од 70-те мерки, четири се однесувале за пречекорувања поголеми од 70 километри на час, а 34 за пречекорувања од 50 до 70 километри.

– Покрај ова, биле изречени и 39 мерки за пречекорувања на максимално дозволената брзина во населено место. Една од изречените мерки била за пречекорување за над 50 километри на час. При контролата санкционирани се и пет други видови прекршоци, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Контролите продолжиле ноќта на автопатот Тетово – Гостивар со употреба на таканаречениот „ноќен радар“ од 20 до 23 часот, исто така, за брзина. – Во близина на клучката за тетовско Камењане, полициски службеници од тетовската полициска станица за безбедност на патниот сообраќај законски санкционирале 19 возачи, од кои девет ја пречекориле брзината за над 70, а десет од 50 до 70 километри на час, информира Јосифоски.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци и ќе се соочат со законски предвидените санкции. ас/ар/

Back to top button
Close
Close