Svet.SlajderСветСвет.Портал

За првпат од 1946 година во САД синдикатите разгледуваат опции за штрајк ако Трамп не признае изборна победа на Бајден

Локалниот синдикат во Рочестер, Њујорк, е првиот синдикат кој официјално ја поддржа идејата. Синдикатите на Сиетл и на Западен Масачусетс го следат примерот, одобрувајќи резолуција според која треба да се разгледа генерален штрајк доколку Трамп не ги прифати изборните резултати.

Back to top button
Close
Close