0_Спорт.ПорталОстанато

За малолетниците забранет влез на финалните натпревари од хокеарскиот шампионат на Белорусија

Спортско-забавниот комплекс „Солигорск“, каде ќе се одржат следните натпревари од финалето на првенствотово хокеј на Белорусија помеѓу Шахтјор и Јуност, го ограничи пристапот за лица помлади од 18 години.

Минск, 31 март 2020 (МИА) – Спортско-забавниот комплекс „Солигорск“, каде ќе се одржат следните натпревари од финалето на првенствотово хокеј на Белорусија помеѓу Шахтјор и Јуност, го ограничи пристапот за лица помлади од 18 години.

Ова одлука е во согласност со препораките на Министерството за здравство за борба против ширењето на коронавирусот.

– Да, веќе добивме многу прашања во врска со ова, но таква одлука не донесе клубот, туку администрацијата на спортско-забавниот комплекс. Како ќе помине натпреварувањето? Во нормален режим, но на влезот ќе има и доктори кои ќе ја мерат температурата и ќе ги дезинфицираат рацете – вакви мерки сега се преземаат на сите хокеј натпревари, рече директорот на Шахтјор, Јури Будко.

Билетите за натпревари се продаваат само на касата на палатата и на лица над 18 години. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close