0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталДописници МКДСторија

За гостите богата трпеза со манастирска храна приготвена од врвни македонски готвачи

Трпезата за милениумската прослава на манастирот „Св. Јован Бигорски“ ќе биде во духот на светилиштето и празничната свеченост. Гостопримливоста на домаќините ќе се огледа и на масите на кои ќе биде послужена храна. Се во духот на традицијата и вкусот на македонската кујна. Предизвикот им беше предаден на најдобрите готвачи кои работат во реномирани македонски ресторани. Менито за славеничката трпеза го подготвија петмина мајстори на кулинарството од здружението MCC (Macedonian culinari chef). Тие два дена престојуваат во манастирот и работат под полна пареа.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close