0_Македонија.ПорталПолитика

За Чулев сериозен е случајот со изборните нерегуларности во Струмица во 2014 година

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен  случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот „Ла верита“ за изборните нерегуларности во 2014 година во Струмица.

Скопје, 28 јануари 2020 (МИА) – Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека се работи за сериозен  случај за изборни нерегуларности во однос на објавените сознанија во италијанскиот „Ла верита“ за изборните нерегуларности во 2014 година во Струмица.

На денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање дали за изборните нерегуларности во турското маало во Струмица по објавувањето во „Ла верита“ има некакво барање до МВР за дополнително испитување на случајот, Чулев информира дека МВР ги има доствено сите материјали, вклучително и материјалите од ПИМ и спроведените истражни дејствија на терен до ОЈО. Нагласува дека по последните сознанија објавени во италијанскиот медиум, се уште МВР нема добиено какво било барање од страна на Основното Јавно обвинителство.

– Според мене тука постои многу материјал што заслужува истрага со цел да се расветли овој случај. МВР стои на располагање на ОЈО за преземање  какви било истражни дејствија, рече министерот Чулев и додаде дека смета оти е неопходно ОЈО  после овие последни сознанија да се обрати до МВР. цр/скс/

 

Back to top button
Close
Close