0_Web_АктуелноСветСвет.Портал

За 24 часа од коронавирусот починале речиси 100 луѓе, болеста доби ново име

Бројот на заразени со коронавирусот во Кина достигна 44.653, а бројот на починати од заразата со службено име Ковид-19 (Covid-19) се искачи на 1.113, соопштија денеска властите во Пекинг.

Пекинг, 12 февруари 2020 (МИА) – Бројот на заразени со коронавирусот во Кина достигна 44.653, а бројот на починати од заразата со службено име Ковид-19 (Covid-19) се искачи на 1.113, соопштија денеска властите во Пекинг.

Во последните 24 часа од Ковид-19 починале 97 лица, а пријавени се 2.015 нови заразени, соопшти денеска кинеската Национална комисија за здравство. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close