BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Xho Bajden edhe formalisht kandidat për president të SHBA-së

Ish nënpresidenti i SHBA-së, Xho Bajden edhe zyrtarisht u bë kandidat i demokratëve për zgjedhjet presidenciale në nëntor.

Uashington, 6 korrik 2020 (MIA) – Ish nënpresidenti i SHBA-së, Xho Bajden edhe zyrtarisht u bë kandidat i demokratëve për zgjedhjet presidenciale në nëntor.

Bajdeni deklaroi se është “i nderuar të garojë me njërin nga grupet më të talentuara të kandidatëve”, dhe se demokratët “shkojnë në zgjedhje si parti e vetme”.

Edhe pse ai fitoi në zgjedhjet brenda në parti që në prill, kur senatori Berni Sanders u tërhoq nga gara, Bajdeni madje tani mblodhi numër të mjaftueshëm të delegatëve.

Bajdeni do të përballet me presidenti aktual Donald Tramp në zgjedhjet në të cilat sigurisht do të dominojnë tema rreth pandemisë së koronavirusit, recesioni dhe protestat e qytetarëve në SHBA. ar/ 

Таг
Back to top button
Close
Close