КултураКултура.ПорталКултура.Слајдер

Втора вечер кратки филмови и студентските на Тарковски на Филозофскиот филмски фестивал

На 11. Филозофски филмски фестивал (ФФФ) вечер во Кинотеката од 18 часот репризно ќе бидат прикажани студентските краткометражни филмови на рускиот режисер Андреј Тарковски - неговиот прв  филм од филмската академија во Москва, „Убијци“ (1956), адаптација на истоимената новела од Хемингвеј,  „Нема да има опуштање денес“ (1959), втор филм на Тарковски од неговите студентски денови, трилер базиран на вистински поствоен инцидент, и неговиот дипломски филм „Парното тркало и виолината“ (1960).

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close