КултураКултура.Портал

„Врба“ на Манчевски во балканска офанзива ја освојува публиката во Софија и Тирана

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски вчеравечер го отвори годинашниот Интернационален филмски фестивал во Софија. На режисерот Манчевски, кој присуствуваше на отворањето, му беше врачена Специјалната награда за придонес кон светската кинематографија. Како гест на почитување, фестивалот организираше изведба на песна од Пиринска Македонија која на бина му беше испеана на почесниот гостин по најавата на директорот на фестивалот Стефан Китанов.

Back to top button
Close
Close