ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Маж кој работел во прес-службата на германската канцеларка Ангела Меркел е осомничен дека шпионирал за Египет, соопшти локалната полиција.

Берлин, 10 јули 2020 (МИА) – Маж кој работел во прес-службата на германската канцеларка Ангела Меркел е осомничен дека шпионирал за Египет, соопшти локалната полиција.

Полицијата презела „вонредни мерки“ против човекот уште во декември 2019 година, откако било утврдено дека тој „со години работел во египетската разузнавачка служба“, се вели во извештајот.

Истрагата е во тек. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close