СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Вонредна состојба во Канбера, пожарот се шири неконтролирано

Австралиските власти прогласија вонредна состојба во и околу главниот град Канбера, каде постои ризик од неконтролиран пожар, за чие ширење придонесуваат и високите температури и силниот ветар.

Канбера, 31 јануари 2020 (Танјуг) – Австралиските власти прогласија вонредна состојба во и околу главниот град Канбера, каде постои ризик од неконтролиран пожар, за чие ширење придонесуваат и високите температури и силниот ветар.

Вонредната состојба ќе биде во сила следните 72 часа и ќе им овозможи на властите поголеми овластувања да наредат евакуација, да затворат патишта и да ја преземат контролата врз приватната сопственост.

Официјални лица велат дека се работи за најголемата закана од пожар во последните две децении и оти главен приоритет за властите во Канбера е негово ставање под контрола.

Премиерот на областа Ендрју Бер предупреди дека пожарот „може да стане неконтролиран поради силниот ветар и температурите кои достигнуваат 40 степени“.

Јужно од Канбера во голем пожар горат повеќе од 18.500 хектари, јави Би-Би-Си.

Жителите на предградијата на Канбера се повикуваат да бидат подготвени за можни евакуации.

Територијата на Канбера опфаќа мала област меѓу Сиднеј и Мелбурн со население од околу 400.000 жители. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close