0_Македонија.ПорталОпштествоСкопје

Во Зоолошката градина во Скопје пронајдена експлозивна направа при ископ на земја

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека вчера попладнево во кругот на Зоолошката градина во Скопје била пронајдена експлозивна направа.

Скопје, 2 мај 2020 (МИА) – Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека вчера попладнево во кругот на Зоолошката градина во Скопје била пронајдена експлозивна направа.

– На 01.05.2020 во 14:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека додека се вршелo ископ на земја во кругот на Зоолошката градина во Скопје, била пронајдена експлозивна направа. Известена била Единицата за антитероризам, а од стручно лице од Дирекцијата за заштита и спасување експлозивната направа биле подигната за понатамошна постапка, се наведува во дневниот билтен на Министерството за внатрешни работи.

Информацијата за дел од медиумите ја потврди и директорот на Зоолошката градина Ѓорѓи Галетановски. бак/

Back to top button
Close
Close