Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во Женева почнува форумот на СЗО за коронавирусот

Во Женева денеска почнува дводневниот светски форум на Светската здравствена организација, на кој ќе се разговара за мерките во борбата против коронавирусот.

Женева, 11 февруари 2020 (МИА) – Во Женева денеска почнува дводневниот светски форум на Светската здравствена организација, на кој ќе се разговара за мерките во борбата против коронавирусот.

На форумот ќе учествуваат повеќе од 400 експерти, научници и здравствени функционери од различни земји.

Целта на форумот е да се идентификуваат празнините во знаењето и приоритетите во истражувањето за да се добијат научни информации и медицински производи што се најпотребни за да се минимизира влијанието на вирусот.

Учесниците исто така ќе се обидат да го идентификуваат вистинскиот извор на инфекција, да разменат биолошки примероци и делови од геномот на вирусот.

Досега од коронавирусот починаа 1.016 лица, а заразени се повеќе од 42.000. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close