СветСвет.Портал

Во венецуелската држава Зулија починале 22 лекара од коронавирус

Најмалку 22 лекара починале од последици на коронавирус во државата Зулија, во северозападниот дел на Венецуела, изјави претседателката на лекарското здружение Даниела Пара.

Каракас, 4 август 2020 (МИА) – Најмалку 22 лекара починале од последици на коронавирус во државата Зулија, во северозападниот дел на Венецуела, изјави претседателката на лекарското здружение Даниела Пара.

– Сите можат да забележат дека здравствените работници ја плаќаат највисоката цена поради пандемијата, истакна Пара.

Таа додаде дека лекарите предложиле мерки за намалување на ризиците во кои работат лекарите на првата линија на фронтот во борбата против Ковид-19. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close