Дописници МКДКултураКултура.ПорталОпштество

Во Велес свечено отворени 57-те Рацинови средби

На сцената во амфитеатарот во Младинскиот парк во Велес синоќа свечено беа отворени 57-те Рацинови средби. Средбите за отворени традиционално ги прогласи градоначалникот Аце Коцевски во својство на организатот на оваа меѓународна културна манифестација, кој потсети на големото значење на безвремениот Коста Солев Рацин и на неговата стихозбирка „Бели Мугри“ издадена во ноември 1939 година во Самобор, Хрватска што е преведена на сите светски јазици.

Back to top button
Close
Close