Дописници МКДОпштински вестиТема

Во Велес цената на водата во 2021 и 2022 за физичките лица ќе поскапи незначително, а ќе поевтини во 2023, кај правните лица ќе се намалува во 2022 и 2023

Советот на Општина Велес на последната 70- та седница одржана на 21 јануари донесе одлука за утврдување на тарифата за снабдување на вода за пиење за периодот 2021-2023 година на ЈКП „Дервен“. Како што информира за МИА, Антон Јовиќ директор на ЈКП „Дервен“ веќе од февруари 2021 месечната сметка за вода ќе биде повисока по минимални 0,65 денари по кубик вода за граѓаните на Велес и уште неколу населени места поврзани на градскиот водоводен систем кој со вода се снабдува преку ХС „Лисиче“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close