БалканБалкан.Портал

Во Турција уапсени 192 лица осомничени за поврзаност со Ѓулен

Турција нареди апсење на 192 лица поради сомнеж за поврзаност со мрежата на турскиот имам Фетулах Ѓулен, кој живее во доброволен егзил во САД, а Анкара го обвинува дека раководел со обидот за државен удар во 2016 година, пишува турскиот весник „Хуриет“.

Back to top button
Close
Close