Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во супсахарска Африка годинава 67.000 деца можат да умрат од глад

Добротворната организација „Спаси ги децата“ денеска предупреди дека годинава над 67.000 деца во супсахарска Африка можат да умрат поради екстремен глад.

Лондон, 1 септември 2020 (МИА) – Добротворната организација „Спаси ги децата“ денеска предупреди дека годинава над 67.000 деца во супсахарска Африка можат да умрат поради екстремен глад.

Поради пандемијата на новиот коронавирус отежнат е пристапот до храна или храната е многу скапа за сиромашните жители во тој дел на Африка, соопшти организацијата.

„Спаси ги децата“ информира дека во нивните клиники во Источна и Јужна Африка веќе се лекуваат голем број деца кои страдаат од неисхранетост. ки/јт/

Таг
Back to top button
Close
Close