СветСвет.Портал

Во судири во Идлиб 15 загинати

Најмалку 15 лица загинаа денеска во судири меѓу сириските владини сили и бунтовниците во провинцијата Идлиб, неколку часа откако стапи во сила руско-турскиот договор за прекин на огнот, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Дамаск, 6 март 2020 (МИА) – Најмалку 15 лица загинаа денеска во судири меѓу сириските владини сили и бунтовниците во провинцијата Идлиб, неколку часа откако стапи во сила руско-турскиот договор за прекин на огнот, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Центарот, со седиште во Лондон, нагласи дека судирите се случиле во регионот Џабал ал-Завија.

Загинале шест сириски војници и нивни сојузници, како и девет бунтовници, се додава во соопштението на Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. гт/

 

Таг
Back to top button
Close
Close