Дописници МКДОпштински вести

Во Струмица ќе бидат изложени дел од моштите на свети Василиј

Традиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец.

Струмица, 13 јануари 2020 (МИА) – Традиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец.

Моштите ќе бидат изложени попладнево за време на вечерната богослужба, а верниците ќе можат пред нив да се поклонуваат и во текот на утрешниот ден.

Во Струмица се сочувани дел од моштите на свети Василиј и секоја година пред празникот се изложуваат. рт/дма/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close