Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Во Србија за вакцинација се пријавиле 324.728 лица, 40 отсто ја сакаат „Спутник V“

- Повеќето граѓани кои аплицираа за вакцинација ја сакаат руската вакцина „Спутник V“ - 40 отсот од нив, 28 отсто ја сакаат вакцината на „Фајзер“, а 32 отсто изјавиле дека им е сеедно која вакцина ќе ја примат. Тие најверојатно ќе ја добијат кинеската вакцина „Синофарм“, чие одобрување во Агенцијата за лекови и медицински помагала се очекува секој час, а дистрибуцијата до здравствените домови и пунктовите за вакцинација ќе почне уште денеска, за утре да почне масовната вакцинација, изјави за Курир државниот секретар во Министерството за здравство Мирсад Ѓерлек.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close