БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Во Словенија повторно се намалува бројот на новозаразени со Ковид-19

Словенечките здравствени власти објавија дека во земјата се регистрирани само шест нови случаи на новозаразни со Ковид-19,  јави дописникот на МИА од Љубљана

Љубљана, 27 април 2020 (МИА) – Словенечките здравствени власти објавија дека во земјата се регистрирани само шест нови случаи на новозаразни со Ковид-19,  јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во болниците низ земјата се хоспитализирани вкупно 80 пациенти, а поради потешка форма на болеста во одделите за интензивна нега се лекуваат 22 лица.

Вчера уште еден човек почина како последица од Ковид-19, со што вкупниот број починати се искачи на 83.

Жариште на заразата се уште се домовите за стари лица, каде најголем дел од инфицираните се пензионери, но има и медицински и технички персонал.

Премиерот Јанез Јанша изјави дека Словенија е позитивен пример за тоа како успешно се води битката со коронавирусот, а за тоа земјата добила пофалби од многу страни. ав/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close