СветСвет.Портал

Во Саудиска Арабија ќе се менува полицискиот час поради Рамазан

Саудиска Арабија планира да го смени полицискиот час за време на светиот муслимански месец Рамазан за да им овозможи на луѓето да го купат она што им е потребно.

Ријад, 21 април 2020 (МИА) – Саудиска Арабија планира да го смени полицискиот час за време на светиот муслимански месец Рамазан за да им овозможи на луѓето да го купат она што им е потребно.

Во некои градови во земјата е воведен 24-часовен полициски час и дозволено е одење во маркети и аптеки од шест часот наутро од 15 часот.

Како што е наведено, за време на Рамазан, тоа време ќе биде префрлено во периодот од девет до 17 часот.

Во Саудиска Арабија денеска се потврдени 1.147 новозаразени, што најголемо дневно зголемување на бројот на заразени. Во земјата има вкупно 11.631 заразени. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close