СветСвет.Портал

Во САД почина маж откако се лекувал од Ковид-19 со хлорохиден фосфат

Маж на околу 60 години почина откако земал антималариски лек без рецепт за лекување од Ковид-19, се наведува во соопштението на американската здраствена компанија „Банер хелт“ (Banner Health)

Вашингтон, 24 март 2020 (МИА) – Маж на околу 60 години почина откако земал антималариски лек без рецепт за лекување од Ковид-19, се наведува во соопштението на американската здраствена компанија „Банер хелт“ (Banner Health).

Мажот почина, а неговата сопруга е во критична состојба откако земале хлорохиден фосфат, што се користи и како додаток за чистење на аквариумите. Во рок од 30 минути брачната двојка покажала нусефекти, се посочува во соопштението.

Претходно, американскиот претседратл Доналд Трамп изјави дека антималариските лекови потенцијално можат „да ја сменат играта“ со новиот коронавирус и оти лекот се препорачува во Њујорк и други места. Додека Трамп пред три дена изјави дека можат „веднаш“ за се користат заедно хидроксихлорокин и азитромицин. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close