Svet.SlajderСветСвет.Портал

Во САД анализи за тоа дали да му се скратат привилегиите на Трамп како поранешен претседател

Заслугата за тоа му припаѓа на релативно нејасен закон, односно на Законот за поранешни претседатели - закон, донесен во 1958 година, што обезбедува доживотни бенифиции на поранешните претседатели. Тие поволности вклучуваат „соодветен канцелариски простор“ и заштита од Тајната служба и околу 100.000 долари годишно за покривање на трошоците за вработените и пензија што во моментов изнесува околу 220.000 долари годишно.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close