ЕвропаЕвропа.Портал

Во Русија во последните 24 часа 10.599 заразени од Ковид-19

Во Русија во последните 24 часа се регистрирани 10.559 лица заразени со вирусот Ковид-19, соопшти Оперативниот штаб за борба против ширењето на коронавирусот.

Москва, 6 мај 2020 (МИА) – Во Русија во последните 24 часа се регистрирани 10.559 лица заразени со вирусот Ковид-19, соопшти Оперативниот штаб за борба против ширењето на коронавирусот.

Во Москва има 5.858 новозаразени, во Московската област 828, а во Санкт Петербург 312. Кај 4.341 пациент нема клиничка слика на вирусот. Во последното деноноќие починати се 86 лица.

Според РИА Новости, вкупниот број заразени со новиот коронавирус во Русија достигна до 165.929 луѓе, излекувани се 21.000, а 1.537 се починати. паг/

Таг
Back to top button
Close
Close