Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Во Русија гласаат за уставни реформи со кои Путин ќе остане на власт до 2036 година

Гласањето требаше да се одржи пред повеќе од еден месец, но беше откажано поради пандемијата на коронавирусот.

Mосква, 25 јуни 2020 (МИА) –  Од денеска во Русија почнува да се гласа на референдум за уставните измени.

Реформата предложена од претседателот Владимир Путин ќе му овозможи да остане на власт до 2036 година. Тогаш рускиот шеф на државата ќе има 84 години.

Гласањето требаше да се одржи пред повеќе од еден месец, но беше откажано поради пандемијата на коронавирусот.

Доколку има повеќе од 50 отсто гласови „за“ уставните реформи стапуваат на сила. Гласањето ќе биде седум дена – до 1 јули. зш/

Back to top button
Close
Close